Camp Pricing:

At Summerland Camps we offer a high quality service at a reasonable cost.  There are no hidden fees with our camp.  We are a program built by industry professionals who have managed similar programs which charge upwards of $500 to $800 per day- up to four times the cost of Summerland Camps while providing no aftercare services or ongoing support.  We are are proud to offer a more effective product at a significantly reduced cost than most comparable programs.  Summerland Camps were built by industry leaders who know what works to create real change in adolescents and teens.

It’s important to understand that the value of Summerland Camps is more than just the camp experience.  Campers participate in Aftercare services and also participate in a large online community with members in over 80 countries who are committed to quitting technology addictions.  For the 90-days following camp, campers participate in an intensive online aftercare program where they check in with a counselor from camp weekly to track progress towards goals.  Parents also check in with staff monthly during the 90-day intensive aftercare.  Following the 90-day intensive aftercare, campers and parents can use our online community and resources for a year or longer after camp is over at no additional cost.

Pricing structure below which includes the above services for one year:

North Carolina Location
Duration while at campNorth Carolina Price
2 weeks$3,650
3 weeks$5,190
4 weeks$6,290
5 weeks$7,390
6 weeks$8,490
7 weeks$9,890
8 weeks$11,290
9 weeks$12,690
California Location
Duration while at campCalifornia Price
2 weeks$4,380
3 weeks$6,228
4 weeks$7,548
5 weeks$8,868
6 weeks$10,188
7 weeks$11,868
8 weeks$13,548
9 weeks$15,228

A deposit is required to hold a spot which is applied to your balance:

2 weeks-5 weeks deposit:$500
6 weeks-9 weeks deposit:$1,000

 

If parents eat with their camper during the family workshop (optional), they will need to pay for their meal own at the University dining hall.  Rates vary but are around $6-$10 per meal.

When comparing our pricing structure to other programs, it’s important to remember that we do not charge a separate enrollment or equipment fee.  All of our costs are rolled into the tuition price.  This also includes the Family Workshop.  We want all parents to attend the Family Workshop, so we don’t charge extra for this service.

We do offer aftercare as an additional service beyond 90-days.  You can purchase aftercare by the month or prepay for the entire year.